Materiály a pomôcky

Home » Úprava pomôcok » Materiály a pomôcky

PAPIERE

Na tvorbu kníh – leporel, ale aj pomocných kartičiek, je možné použiť čierny kartón dostupný v bežnom papiernictve (formát A4 alebo A3, gramáž: 180 g, 225 g). Odtieň ani gramáž takéhoto papiera nie je úplne vyhovujúci, ale pri vhodnom použití a dodatočnej povrchovej úprave je možné vytvoriť aj z neho pomôcky pre potreby detí s kortikálnou poruchou zraku.

Na spomínaný účel sú však veľmi vhodné papiere Sirio Ultra Black či Sirio White/White rôznych gramáží od talianskeho výrobcu papiera Fedrigoni (Sirio Ultra Black: 370 g, 460g, 680 g; Sirio White/White: 400g, 700 g). Čierna farba tohto papiera je v porovnaní s konkurenčnými papiermi skutočne intenzívna, zároveň je papier dodávaný v širokom spektre gramáží a existuje aj jeho biela, resp. čierno-biela verzia, ktorá je výhodná pri testovaní, či dieťa s CVI lepšie reaguje na obraz na bielom, alebo čiernom pozadí. Ide o nenatieraný papier, ktorý je na dotyk navyše veľmi príjemný.

Hapticky aj opticky vhodnejším čiernym papierom je v našich podmienkach snáď len Pur Coton Poudre-Noire (350 g) v čiernom odtieni, jeho nevýhodou však je, že je vyrábaný len v jednej gramáži.

Vzorkovníky papiera Design Paper od spoločnosti Europapier.

FÓLIE

Pre úpravu pomôcok alebo prostredia, ako aj pre ručne tvorené knihy a pomôcky, je možné použiť aj samolepiace fólie. V predajniach materiálov pre polygrafický priemysel je k dispozícii široká paleta rôznych typov samolepiacich, metalických, holografických či reflexných fólií, ako aj samolepiace papiere fluorescenčných odtieňov. Okrem nich je použiteľná aj magnetická fólia, ktorú je zároveň možné aj potlačiť.

Ukážka rôznych typov fólií dostupných napr. vo firme Bark.

VODOU RIEDITEĽNÉ FARBY

Pre farebnú úpravu už existujúcich drevených pomôcok je možné použiť vodou riediteľné farby značky Balakryl v matnom prevedení, ktoré sú ekologické a vhodné aj pre detské hračky či priamy kontakt s potravinami. Na aplikáciu týchto farieb je možné použiť štetce rôznych veľkostí a tvarov z prírodných štetín.

Na fotografii sú uprostred drevené hračky značky Little Dutch, vľavo hore je brúsny papier, na ňom farebné samolepiace filce hrúbky cca 1 mm, vpravo hore krepová páska, vedľa farby značky Balakryl, štetce a nožnice.

FILC

Na tvorbu produktov – trojrozmerných pomôcok pre deti dopĺňajúcich leporelá alebo animácie, boli zvolené mäkké farebné filce hrúbky 1 až 2 mm. Filc je dostupný v mnohých farebných odtieňoch, da sa zakúpiť v papiernictvách alebo galantériách (formát A4, resp. metráž), je možné ho strihať, lepiť, šiť. Jeho okraje sa nestrapkajú. Je príjemný na dotyk a je možné ho kombinovať aj s iným materiálom. Nie je toxický a je vhodný aj na tvorbu pomôcok pre deti. Je možné zakúpiť aj filc so samolepiacou fóliou na zadnej strane, ktorý je dostupný tak isto v mnohých farbách a väčšinou vo formáte A4.

Ukážka farebných filcov, ktoré ponúka firma Refima.

MERINO VLNA

Pre tvorbu plstených hráškov je možné použiť techniku plstenia a s tým súvisiaci materiál, česanú merino vlnu. Opäť ide o prírodný materiál, ktorý je dostupný v rozmanitých farbách a je možné ho zakúpiť aj v galantériách. Na plstenie sú okrem toho potrebné ešte špeciálne ihly, ktorých používaním docielime, že sa vlna do seba pozaplieta a drží tvar.

Hore: ihly na plstenie s rúčkou, dole: dva druhy česanej merino vlny.

DUTÉ VLÁKNO

Ako výplň trojrozmerných pomôcok z filcu je možné použiť duté vlákno, ktoré sa často používa ako výplň pre detské hračky, ale aj vankúše či posteľné prikrývky. Ide o PES materiál, ktorý je pružný a cenovo dostupný, je možné ho prať.

Vľavo hore: PES duté vlákno vo forme guličiek.

BAVLNA (TEXTIL)

Pre úpravu jednofarebného (čierneho) oblečenia asistentov či špeciálnych pedagógov, ktoré používajú pri práci s deťmi s CVI, je možné vytvoriť si farebné textilné nášivky, ktoré je možné vyrobiť z bavlny, eventuálne z inej vhodnej látky, a následne ich aplikovať (prišiť) na nosený textil. Bavlna je tiež alternatívou filcu pri tvorbe trojrozmerných pomôcok. Pre tieto nášivky je možné použiť šablóny pre nálepky, abecedu a čísla, prípadne šablóny pre prírodné tvary.

Ukážka bavlnených nášiviek, ktoré sú podlepené vlizelínom. Vlizelín sa následne obstrihne podľa tvaru danej nášivky a nášivka sa prišije na textil.

VLIZELÍN

Tento materiál slúži ako výstuž textilu, v našom prípade bavlny či mäkkého filcu. Slúži aj na ustálenie materiálového tvaru a zabránenie naťahovaniu sa či zlej manipulácii pri strihaní alebo našívaní danej nášivky na textil. Je dostupný v bielej farbe a jemnejšom i tuhšom prevedení, na textil sa aplikuje pôsobením tepla (nažehľovaním).

Vlizelín nažehlený na bavlnu, na ktorý je možné obkresliť šablóny prírodných tvarov, vystrihnúť ich, obšiť nášivky a následne ich prišiť na nosený textil.

ĎALŠIE POMÔCKY

Pri tvorbe trojrozmerných produktov sú ďalej potrebné písacie potreby, pravítka, nožnice, farebné nite, ihly na šitie aj plstenie, kriedy na zaznačenie strihu, orezávače, podložka na rezanie, štetce, gombíky či šijací stroj.

Ukážka pomôcok potrebných pri tvorbe nálepiek zo samolepiacej fólie.